Gostilna
Čeprav je danes vse v oblakih, je za gostilno še vedno najbolj pomembno, kaj piše s kredo na tabli pred vrati. Kjer so le suhoparno naštete ”malice, kosila in jedi po naročilu”, si zgrešil prava vrata … Kjer pa tečejo sline še preden vstopiš, saj imajo ”sireke, oljovo govedino, meso iz tunke, svinjsko in telečjo pečenko, jabolčni zavitek in prleško gibanico”, si prišel v pravo gostilno! Ker v takšni gostilni je glasno okrog šanka, gostoljubno v posebni sobi in fino pogrnjeno v domačni jedilnici.


Dobro
Večna gostilniška dilema … Kje je boljše, kjer so krožniki tako polni, da mešano cvrtje sili čez rob, ali kjer je miza tako polna mešanih začetnih pozdravov iz kuhinje, da je potrebno pecljate vinske kozarce odmakniti na njen rob?
Fino
Seveda so dopoldnevi za delavske malice in poldnevi za domača kosila. Toda, odkar je Gostilno Mencinger okrepil Zvonko Šela (ki sem ga pred leti v Gostilni Tramšek proglasil za najboljšega natakarja slovenskih gostiln), ki s prleškim güčanjem upesni lokalne jedi, s finimi strežnimi manirami pa jih še požlahtni, ima chef Matej Štefanec tako želeni izgovor, da babičine recepte po svoje in večerno nadgradi. Gostilna Mencinger ostaja tradicionalna in vaška gostilna, a njena domačna jedilnica ima fine pogrinjke zaradi chefovih mladih jedi.
Čez drobne kocke pastinaka in mehak zdrobov žličnik Zvonko pri mizi nalije bistro pastinakovo juho, da pastinakov čips in karamelizirana čebula okusno zaplavajo po njej.


Ocvirki
V Črešnjevcih pod Janževim vrhom je za aperitiv, seveda, Zlata radgonska penina. V Gostilni Mencinger pa so k njej, seveda, ocvirkove pogačice. A previdno, ne le, če na koncu vozite, temveč zato, kaj vse še sledi.
Kruh
Čeprav je zadnje čase že ”obvezno”, da so chefi tudi peki z drožmi, je v domači gostilni več vredno, da je kruh le svež in domač. V Gostilni Mencinger je ajdov in bel.


Pašteta
Domača piščančja pašteta, spenjeno maslo in pistacije. Krepka, mesnata in prepoznavna.
Sirek
Sirek je poletna skuta, začinjena (kot liptaver) in sušena do zimskih dni. Nekoč je pozimi nadomeščal mleko, pivci pa so ga imeli v gostilni vedno v žepu za vsak slučaj. S suhim okusom mlete paprike in kumine 14 dni sušen sirek še vedno prijetno zažeja, ko mu chef Matej na vrtu nabere stoletno čebulo ter doda suhe slive, orehe in hladno stiskano sončnično olje.


Regrat
Pomlad je pred vrati, regrat pa v solati, s toplim krompirjem, ocvirki, opečeno slanino in ”jajčko”.
Tunka
Včasih je bila v štajerskih gostilnah ob pijači le še tünka. Zato tudi danes ob vsem dobrem ne sme manjkati. Pravzaprav se po tunki prepozna dobra gostilna.


Bučni njoki
Bučni njoki, omaka iz smetane in bučnega olja, albuminska kozja skuta, hrustljavi tulec iz vlečenega testa, cvetovi trobentic. Te njoke je chefa naučila delati še babica, jim je pa dodal še dovolj svojega, da so postali hišna jed, zaradi katere Gostilna Mencinger ni le domača gostilna, temveč je domača gostilna s srčkom!
Piščanec
Piščančji file, dopečen na žaru, porova omaka, ožgani por, polenta s korenjem, gorčica, bukovi ostrigarji. Ne, ni potrebno, da je v domači gostilni piščanec le pečen ali ocvrt.


Steak
Pečeni ramstek, tarhonya (vodni ribanci z zelenjavo), vloženi korenček, pečeno prepeličje jajce. Steak tudi v domači gostilni ”ne sme” več manjkati. To obveznost Mencingerjev mladi gospodar in chef Matej Štefanec uspešno odkljuka z debelo rezino ramsteka, ki jo omehča počasi in popeče hitro. A pravo razliko (spet) naredi priloga, ki ji Madžari pravijo tarhonya, pri nas pa, če je jušna zakuha, ribana kaša. Sušena in nato kuhana tarhonya je ribana bolj na debelo, da je kot vodni vlivanci dovolj sočna, tudi s pomočjo jušne zelenjave.
Divji prašič
Dušeno stegno divjega prašiča, divjačinska omaka, domači sirov štrukelj, jurkina omaka, čips kodrastega ohrovta. Ker smo v dobri gostilni, se je meso, seveda, tako dolgo počasi dušilo, da kar razpada, a razliko do tistih, ki niso (dobre), naredi vseeno omaka. Vso to zelenjavo je potrebno, namreč, pridno in pazljivo narezati, da se je na koncu dolgega praženja in dušenja sploh ne vidi, a zato še kako okusi. Tudi sirov štrukelj, ker je v nadevu tako rahel, v testu pa tako prožen, je pomenljiv.


Goveji rep
Goveji rep v pečenem ovoju iz kvašenega testa, pire zelene, vinska omaka. Potrpežljivost velja! Najprej v kuhinji, da rep povsem razpade, potem pa za mizo, ko ga dočakamo šele tik pred sladico. V družbi s takšno ”staro” vinsko omako in v ovoju s takšno ”mladostno” hrustljavostjo so zadovoljni oboji, tradicionalni in sodobni jedci.
Strjenka
Orehova strjenka, tepka kuhana v rdečem vinu, jogurt, pomarančni žele, medeni sladoled, drobljenec. V igri sladkih tekstur izstopajo orehi v strjenki, tepka v vinu in med v sladoledu.


Štrudelj
Jabolčni štrudelj po starem receptu, s kockami kuhanega jabolka.
Gibanica
Prleška sirova gibanica. Pri Mencingerju v Črešnjevcih jo pečejo vsak dan.


Kozji sir
Tri vrste kozjega sira s kmetije Mali raj na Goričkem: svež, zorjen s praženo čebulo in zorjen s čiliji; ter domača šipkova marmelada.
Vinska spremljava
Aperitiv: Zlata radgonska penina, Radgonske gorice. Hladne predjedi: Šipon 2023, Verus. Pastinakova juha: Ranina 2024, Kogl. Bučni njoki: Sauvignon 2023 Estate selection, Puklavec Family Wines. Piščanec: Laški rizling 2017 Tempus (Slana) in Riesling & Riesling 2024, Kogl. Divji prašič: Magna dominica ruber 2021, Kogl. Ramstek: Modri pinot 2019, Verus. Goveji rep: Cabernet sauvignon 2022 Capris, Vinakoper.
